Pastasalat med avocado, feta og lynstegt kylling

Pastasalat med feta og lynstegt kylling
Pastasalat med feta og lynstegt kylling

Uhmmm….Pastasalat

Super nem og lækker pastasalat med lynstegt kylling og peberfrugt – også kaldet fajitas. Det er bare SUPER LÆKKERT!

For at gøre den ekstra lækker, har jeg tilføjet godt med krydderier til kyllingen, store fetablokke, avocado, små cherrytomater, agurk og ikke mindst en virkelig lækker dressing lavet med en god olivenolie, citronsaft og masser af friske krydderurter.

Pastasalt med lynstegt kylling og peberfrugt smager er super nem og hurtig at lave og den smager dejligt både varm og kold. Så får du en rest til overs, så har du en dejlig nem og lækker frokostsalat, dagen derpå.

Vild med salater…?

Hjemme hos os, er vi vilde med salater. Vi nyder dem både som de såkaldte bowls eller måltidssalater, hvor et komplet måltid er samlet i et og samme fad og som et uundværligt tilbehør til både frokost og aftensmad.

Herunder får du nogle direkte links til nogle af de salater, jeg får flest henvendelser på. Jeg håber du vil have lyst til at afprøve dem:

Salat med kylling, avocado og æg med avocado ranch

Græsk pastasalat med kylling og grønt

Fajitas med kylling og peberfrugt, tortillas og ris

Salat med friske bær og mini mozzarella

Asiatisk nudelsalat med marineret kylling og lynstegt grønt

Bowl med ovnbagt kylling og grønt og stegt feta

Poke bowl med asiatisk kylling, ris og grønt

Salat med varmrøget laks og avocado med dijon-honning vinaigrette

Kartoffelsalat med bagte kartofler og ruccola pesto

Og mange flere lækre salater, så du under OPSKRIFTER kigger ind under fanen SALATER. Her finder du også lækre dressings og spændende toppings til dine salater.

Pastasalat med feta og lynstegt kylling
Pastasalat med feta og lynstegt kylling

Vil du ha mere mad i dit feed…?

Er du også vild med lækker mad fyldt med smag og som ikke kræver flere timer i køkkenet…? Jamen, så er du havnet det helt rigtige sted!

Min passion er nemlig lige netop at lave dejlig mad til alle. Mad der er fyldt med farverige grøntsager, skønne krydderier og som ikke kræver en hel dag i køkkenet.

Du kan følge mig på både InstagramPinterest og på Facebook, hvor jeg også deler min madpassion og på den måde, kan du altid holde dig opdateret med alt det nye, der kommer herind på selve bloggen.

Hvis du vælger at lave nogle af mine opskrifter, så er du velkommen til at tagge mig på Instagram under #majspassion eller @majspassion. Har du lyst til det, så deler jeg gerne dit madfoto på min Storyline.

Opskriften kommer lige her nedenfor.

Rigtig god fornøjelse!

Pastasalat med feta og lynstegt kylling

Nem og lækker pastasalat med store fetablokke og grønt. Pastasalaten fuldendes med den skønneste dressing lavet med citronsaft, olivenolie og friske krydderurter.
Nyd salaten både varm og kold.
Ret Aftensmad, frokost, hovedmåltid, salater
Køkken Græsk
Keyword fajitas, kylling, lynstegt, måltidssalat, pastasalat, peberfrugt, salat
Antal 4 personer
Forfatter Maj Schjøth

Ingredienser

Dressing:

  • 0.5 dl citronsaft
  • 0.5 dl olivenolie af god kvalitet
  • 1-2 spsk flydende honning
  • 1-2 spsk Dijon eller anden sennep f.eks. en med tilsat honning
  • 1/2 håndfuld friske krydderurter f.eks. bredbladet persille, oregano, citrontimian
  • Lidt flagesalt og friskkværnet peber til at smage til med

Til salaten:

  • 400 gram kyllingefilet eller bryst skåret i tynde strimler
  • Lidt olivenolie
  • 1-2 spsk fajitaskrydderiblanding eller tacokrydderi
  • 400 gram tørret orzo eller anden pasta
  • 1 stk gul peberfrugt skåret i strimler
  • 1 stk rød peberfrugt skåret i strimler
  • 1-2 håndfulde cherrytomater skåret i halve
  • 1-2 håndfulde fetaost skåret i store kuber
  • 1/2 stk agurk skåret i skiver
  • 1 stk stor og godt moden avocado skåret i både

Sådan gør du

  • Se hvordan jeg samler pastasalaten med kylling og peberfrugter i videoen i selve opslaget.
  • Start med at lave dressingen ved simpelthen at blende alle ingredienser til en ensartet konsistens. Smag den til med salt og friskkværnet peber.
  • Kog pastaen efter anvisning på pakningen, dræn vandet fra og vhæld den over i en salatskål.
  • Imens pastaen koger, tilbereder du kyllingen og peberfrugterne:
    Vend kyllingefileterne i olivenolie og krydderier. Steg dem gyldne og gennemstegte og læg dem over på en tallerken.
    I samme pande steger du peberfrugterne ganske kort.
  • Vend først pastaen med halvdelen af dressingen. Fordel herefter kylling og de stegte peberfrugter henover og herefter de halverede tomater, agurk, avocadobåde og feta.
  • Slut af med at dryppe den sidste dressing henover og krydr med friskkværnet peber og lidt ekstra friske krydderurter.
  • Nyd salaten varm eller kold.
    Rigtig god fornøjelse!

Nem salat med orzo

Vi elsker cookies🍪De hjælper os med at huske, hvilke sider du har kigget på, så vi kan optimere din brugeroplevelse. Hvis du fortsætter accepterer du brugen af cookies.